Szlaczki i wzory literopodobne

Niewielu z nas pamięta jak to było, kiedy zaczynaliśmy pisać. Dziś zapisujemy wyrazy i zdania bez żadnego zastawiania się jak to zrobić. Dzieci natomiast mają przed są wiele wyzwań. Najpierw muszą poznać literki, potem nauczyć się je pisać, a następnie zacząć jeszcze łączyć w wyrazy.

Ćwiczenie grafomotoryki i kaligrafii jest bardzo pomocne w opanowaniu płynnego pisania całych wyrazów. Szczególnie przydatne okazują się tutaj szlaczki i wzory literopodobne. Chodzi o to, aby odtworzyć dany wzór bez odrywania ręki. Można to ćwiczyć w zeszycie w linie lub wydrukować odpowiednie szablony z Internetu. Dzięki takiemu łączeniu wytrenowana zostaje pamięć ruchowa. Jest ona pomocna nie tylko podczas pisania, ale również kiedy dziecko uczy się ortografii. To tak, jakby ręka po prostu zapamiętywała w jaki sposób napisać wyraz. Im szybciej zacznie się ćwiczyć kreślenie i łączenie liter z pomocą szlaczków i wzorów literopodobnych, tym lepiej. Dzięki temu dziecku nie będą się miały jak utrwalić złe nawyki. Można zacząć od kolorowanek, gdzie trzeba wypełnić wnętrze szlaczków bez odrywania ręki.szlaczki-dla-dzieci

Żeby nauczyć się prawidłowego pisania liter „a”, „d” i „g” warto kreślić ciągi ślimaczków. Z kolei wprowadzeniem do nauki pisania „s” będzie szlaczek polegający na rysowaniu naprzemiennie pętelek na górze i na dole, oczywiście bez odrywania ręki. Następnie warto tworzyć szlaczki kolejno z literek „h”, „m”, „n”, „p” i „r”. Kiedy dziecko zaczyna się uczyć jak łączyć ze sobą litery lelelele…..itd., a także w ten sam sposób: lu, nu, pu, ho, cu, du,dy, ru, bu, we, by, mo, lo, do oraz inne. Im więcej dziecko będzie wykonywało takich treningów, tym później będzie mu łatwiej. Oczywiście większość dzieci woli naukę przez zabawę online, ale akurat w tym przypadku nie ma takiej możliwości. Szlaczki i wzorki literopodobne trzeba wyćwiczyć ręcznie. Warto opracować jakiś system, dzięki któremu będzie łatwiej zmotywować dziecko do ćwiczeń. Za każdy udany szlaczek może na przykład dostawać jeden punkt, a za określoną ilość punktów cukierka.