Gry edukacyjne w poznawanie literek

Bez względu na to czy uczymy dziecko czytać metodą tradycyjną, globalną czy sylabową kiedyś i tak będzie musiało poznać alfabet. Oprócz mozolnych ćwiczeń kaligraficznych warto też poszukać zabawniejszych i przyjemniejszych metod nauki literek.

Zabawki i gry edukacyjne tworzone są w taki sposób, żeby dziecko mogło uczyć się różnych rzeczy poprzez zabawę. Tak właśnie może być chociażby z alfabetem. Już nawet kupienie piankowych puzzli z literkami na podłogę będzie pierwszym krokiem w stronę nauki alfabetu. Poza tym jest mnóstwo różnego rodzaju klocków, naklejek, magnesów, układanek, książeczek czy kolorowanek z literkami. Wiele dzieci chętnie również uczy się wierszyków i piosenek, dzięki którym nagle okazuje się, że znają abecadło. Bardzo odpowiednią formą nauki są gry, bo przy okazji dziecko uczy się zasad przebywania w grupie, ma intensywny kontakt z rówieśnikami. Jest to też dobry sposób na rodzinne spędzenie czasu. Można chociażby wybrać grę planszową, w której losuje się karty przedstawiające różne rzeczy, a potem stając na odpowiednich polach można wyciągać litery. poznawanie-alfabetuChodzi o to, aby ułożyć wyraz, który będzie podpisem dla wyciągniętej karty.

Większość dzieci wykazuje duże zainteresowanie komputerem i Internetem. Do rodziców jednak należy dopilnowanie, aby czas spędzany przed ekranem komputera nie był bezużyteczny. Warto znaleźć i pokazać dziecku właśnie jakieś gry edukacyjne. Jest całkiem sporo propozycji online, które dotyczą poznawania literek. Jedna z gier polega na tym, że spośród wielu liter trzeba znaleźć wszystkie np. „p”. Każda z nich jest oczywiście nieco inaczej zapisana. Kiedy kliknie się myszką na ostatnią „p” rozlega się aplauz. Inne gra polega na odszukaniu literek w pokoju, lesie, na łące itp. Z czasem można przejść do gier polegających na układaniu słów czy ustawiania liter w takiej kolejności, w jakiej występują w alfabecie. Większość gier online jest oczywiście dźwiękowych, co utrwala jeszcze znajomość liter. Jednak trzeba pamiętać o tym, że istnieją inne gry poza tymi online, takie w które można zagrać całą rodziną i warto to robić!